Arathor RP
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zbroje

3 posters

Goto down

Zbroje Empty Zbroje

Příspěvek pro deusn Fri Feb 27, 2015 7:46 pm

"Přetáhnuto z mého topicu na Mythii. Je to moje práce a tím pádem i moje právo, přemišťovat věci, které jsem vytvořil na libovolná místa na internetu. Ovšem, pokud je zde kdokoliv, kdo má s tímto topicem autorský problém, nechť mě informuje skrze PM. Se vší slušností ho pošlu k čertu."

ZBROJE

Každej živej, dýchající a logicky uvažující šermíř se teď se mnou začne hádat. Začnou po mě řvát i v ohledech zbraní, ale kašlat nato, já bych se taky hádal o všem.

Zbroje jako takové jsou v boji užitečné pomůcky. (tohle vypadá jako očividná věc, ale jen čtěte dál)

Jenže ! Tyhle pomůcky se můžou ukázat jako pěkné osiny v zadku ! (To je rovněž očividná věc, tímto se publiku omlouvám zato, že jsem nepřišel s lepším překvapením)

Je to tak. Tohle je opět na nějakou pořádnou vědeckou debatu. Ale jelikož jsem prostého, primitivního myšlení, zkusím to nějak zaobalit.(odborníci na zbroje a zbraně, pojďte si pro mě !)

PŘEDEM UPOZORŇUJI ! ANO ! ANO SAMOZŘEJMĚ ŽE JSOU KOMBINACE ZBROJÍ MOŽNÉ ! V TOM PŘÍPADĚ UŽ ZÁLEŽÍ OPRAVDU JEN NA ÚSUDKU ! A NEBO SI DÁM PRÁCI A SEPÍŠU TO TADY !

Žádná zbroj
- nulová ochrana, stoprocentní volnost
- je blbost sem tahat nějaké ty kouzlenické hadry a dlouhé róby apod. Tohle je prostě příklad pro "naháče".
- S tímhle bojuje opravdu jen pitomec, nebo berserkr. Obojí se rovná mrtvole

Látková zbroj

- Dodatek - i o dlouhou röbu, nebo šaty si můžete rozbít hubu. Takže mágové padejte z boje a do knihovny !
- tohle už je trochu složitější, jelikož se s látkovou zbrojí (hadry) dá i pěkně bránit
- v první řadě ! Pokud není látková zbroj z nějakého speciálního magického, mithrilového nebo železného vláka, nezablokuje meč, nůž apod. ostré předměty. Meč ji hladce prořízne a nadělá vám z vnitřností sekanou. O kladivech, sekerách apod. se nemůže ani debatovat. Tyhle zbraně vám z těla nadělají kaši.
- Viděl jsem už sice nějaké případy kdy kouzelník zamotal švihnutí meče do vlastní róby a tím meč na chvíli vyřadil z boje (tohle zase blbost být nemusí, jelikož to lze fakt provést...i když si zřejmě vykloubíte ruku), nebo ještě oblíbenější vrhání plášťěm, který svádí vystřelené šipky a šípy. (nevím nikdy jsem to naostro nezkoušel, ale připadá mi to jako blbost).
- Látková zbroj není těžká (pokud nejste kouzelník, který sebou tahá brašen, knih a holí, že s tričkem váží tak jako těhotná hrošice), a neomezuje v pohybu (to samé co předtím).
- Její primární funkce je spíše okouzlit, zahřát nebo ochránit před větrem, než přez zbraní

Kožená zbroj
- Vesty, náramníky, zbroje, boty, nátepníky, helmy, rukavice, z kůže se toho dělá fakt hodně, ale ruku na srdce. Ani kůže neposkytovala tak výtečnou ochranu jako třeba kroužková zbroj, nebo kombinace kůže a železa (rabované a originálně vyspravené zbroje, třeba vikingské lamelové zbroje, a různé jiné kombinace kůže a oceli)
- Kožená zbroj sice není tak lehce trhavá jako látka, ale i ta se dá proseknout mečem (elfským, šavlí, katanou apod.), ale i když ji meč neprosekne zaručeně vám rozláme žebra a pořádně zatřese s vnitřnostma
- Co se šípu týká...nejsem si jist. Kožená zbroj je mohla zaručeně zbrzdit. Jak moc, to už záleželo na luku. Přesto by se do vás ale šíp zaručeně zapíchnul
- Kožená zbroj už trochu omezovala v pohybu, ale stále byla víceméně lehká !

Ocelovo-kožená zbroj - První kombinace !!

- dávejte bacha ! Tahle zbroj už docela znemožňuje pohyb (to se až tak moc netýká kombinace kroužky + kůže, ale pláty + kůže)
- Tenhle typ zbroje je už na trochu lepší úrovni než kožená zbroj. Ovšem ! Je tu rovněž více faktorů v RP, které vás mohou pěkně naprudit. Zaprvý je třeba vzít v úvahu, kde se ocel nachází a jakkého je typu
- Kůže s kroužky, bude určitě lepší proti sekání meče (pokud pod tím bude mít voják i prošívanici tak o to líp), jenže kroužkovka vás neochrání proti bodání meče, nebo třeba ráně sekerou, i tak je tu velká šance že Vám někdo rozláme jedním seknutím žebra
- Kůže s pláty, jó to by už mohlo být trochu lepší. Pláty vás sice víc omezují při pohybu, ale poskytují lepší ochranu, proti sekání, bodání i šípům (proti kterým je kroužkova nanic), pláty vás mohou zachránit i před ranou sekery a kladiva, jenže proražená ocel (plát) pěkně bolí, když vám drtí místo, které bylo zasaženo (v ocelové helmě, nebo snad ocelovém plátovém krunýři byste se mohli i udusit. K tomu by stačila fakt jedna, dobře mířená rána)

Železná zbroj - kroužky (omlouvám se, že jsem předtím psal ocel)

- co bylo o kroužkové zbroji dobré, bylo že i když dokázala sklonit seknutí meče dalo se v ní celkem dobře ohýbat a pohybovat
- kráska a sen každého pořádného válečníka, který se nechce při prvním střetu nechat zabít
- kroužková zbroj nechává sekání nože i meče měnit na dráždivé sjíždění po zbroji, ovšem bez prošívanice vám (bacha i s ní je riziko velké) stejně nadělají z hrudního kože hromádku rozlámaných kostí a propíchaných orgánů
- kroužková zbroj se (pokud nato máte penízky) vždy nosí jako druhá košile, která byla umístěna pod plátovou zbrojí a tím snižovala riziko, že vás meč rozseká na kusy když sjede na místo, které pláty nepokrývají
- samozřejmě jsme ve fantasy ! Takže Mithrilová kroužková zbroj, kterou dělá trpaslík je mnohem lepší než železná plátová zbroj co udělal lidský kovář ! Ovšem i přesto, je to jenom kroužkovka ! (proto jsem si myslel že to byla blbost když jeskyní obr propíchl frodovi hruď a nerozdrtil mu orgány a hrudní koš na kousíčky, ALE TO JE JEDNO !)

Železná zbroj - pláty

- DŮLEŽITÝ DODATEK ! O POHYBLIVOSTI ROZHODUJE VZHLED ZBROJE ! SAMOZŘEJMĚ ŽE EXISTUJÍ I KOMBINACE LÁTKOVO-PLÁTOVÁ ZBROJ (alias zbroj, která má třeba místo chráničů stehen a kotníků dlouhý háv - templáři, nebo válečníci mágů)
- Nejlepší zbroj, nejlepší ochrana, nejhorší pohyb, nejhorší ohebnost !
- Opravdu je to tak. Ten kdo si nasadil plátové brnění byl tank. Tank, který ke své už tak velké váze přijal dalších 50-60kg a drtil nepřátele do té doby, než se ve své vlastní rozbité zbroji neudusil, nebo se nakonec k jeho měkkému masu nepřítel neprosekal
- Opravdu plátové brnění nabízí tu nejlepší ochranu ! Meče po něm sklouzávají, kord se o něj zlomí, šíp se přez něj do těla nedostane. Kladiva a sekery ho pořád sice mohou fatálně poškodit, ovšem zabrání tomu, aby vás jedna rána sekerou zabila
- V plátové zbroji běhat...je sebevražda. To vám řekne každý.
- V plátové zbroji bojovat je pěkně těžké, jelikož přestože jste dokonale chráněni, jste neskutečně omezováni v pohybu. Pravda je taková že v řadovkách se ti jenž nosili plátovou zbroj doslova skrz nepřátele probili a probodali. Nebo utvořili pro lehkooděnce mezery, které ihned zaplnili.
- je jasné, že dostat se tomu jenž nosí plátovou zbroj pod kůži, je pěkně těžký podnik. V mnoha ohledech to byla sebevražda, ale nějak jste toho parchanta sundat museli. Říká se sice, že když jste dostlai chlapa v plátek na lopatky, měli jsme vyhráno (já osobně si tím nejsem až tak jistý, ale to je tím, že se na Larpech nebijeme železem Very Happy)
- přestože plátová zbroj je úžasná má i ona své slabiny, které mohou být fatální. Dost obratný šermíř, který udeří v pravou chvíli a budu dostatečně rychlý, může využít mezer mezi pláty a zasadit smrtelný úder (nebo bojovník co má prostě víc štěstí než rozumu)
- předem říkám, že jít na pláty s jednoruččím mečem je blbost, stejně jako s dýkou nebo jinou lehkou zbraní. Na tyhle krunýře se používla kladiva, sekery, vraní zobáky, halapartny (v případě husitů cepy), aj. zbraně těžké váhy
deusn
deusn
Lamač čupakaber
Lamač čupakaber

Poèet pøíspìvkù : 57
Join date : 23. 12. 14

Návrat nahoru Goto down

Zbroje Empty Re: Zbroje

Příspěvek pro Xandria Fri Feb 27, 2015 8:28 pm

Moc pěkně napsané. Akorát si nejsem jist tou kroužkovkou pod plátovkou. Co vím, tak se hlavně používal výplet exponovaných míst už na samotné prošívanici. Stejně tak bych nesouhlasil, že v plátové zbroji se nedá běhat. viz. https://www.youtube.com/watch?v=xm11yAXeegg . Taková zbroj, když už se dělá tak je kalená (obzvláště v našem fantasy s trpaslíkama). Co jsem vypozoroval, tak nejlepší způsob jak bojovat proti chlápkovi v plátovce, je chytit meč za ostří a pustit se s ním do "boje beze zbraně" ve snaze ho shodit na zem. V evropě pro to bylo vyvinuto specialní bojové umění zvané Ringen, které je podobně je stejně sofistikované jako východní umění.
Dobře udělaná plátová zbroj je jako druhá kůže a byl jsem poměrně překvapen, že v pohybu moc neomezuje. Rozhodně unavuje, přecijen je váha navíc.  





Váha zbroje napsal:Jen zbroj určená pro turnajové klání, která byla velmi masivní a asymetrická, dosáhla váhy 50 Kg, dokonce 70 až 80 Kg

Edit Ringen: Jak je možné vidět, většinu pohybů zakončují podivným náznakem směrem k hlavě. Jedná se o vytažení dýky zvané "Dorážečka" která byla na opasku vzadu a používala se na vražení dýky rytíři do hledí.
Xandria
Xandria
Storyteller
Storyteller

Poèet pøíspìvkù : 268
Join date : 23. 11. 14
Age : 33
Postavy : Xandria Vinifred Anor'amaurea - Umělkyně, řemeslnice, anarchistka, rebelka, coura.

Návrat nahoru Goto down

Zbroje Empty Re: Zbroje

Příspěvek pro Esaias Fri Feb 27, 2015 10:01 pm

V něčem souhlasím, v něčem zase ne. Největším problémem mezi hráči a taky gm je, a nejen zde na Arathoru, že plátovky berou velmi na lehkou váhu. Neustále pořád dokola jsem slýchával, že se v té zbroji nemůžu ani hnout, že v tom musím chcípat pořád vedrem,....a tak dála a tak dále. Ale pak, když přišel event a boj, tak mě, týpka ve full plátech, se štítem a v krytu, sundal maník s mečíkem a v košili, při svém prvním pokusu seknutí. (Tohle berte odlehčeně, přesně doslova se tohle nestalo) O situacích, kdy proti lajně těžkooděnců se štíty, kteří jsou u sebe rameno na rameni a chrání se svými štíty, vystřelí lučištníci a polovina málem odpadne se zraněním, radši ani nemluvím. S tím jsem se setkal snad na každém eventu, kde jsem šel s postavou Everetta.

Byl jen jediný event, kde jsem si o to fakt řekl a to byla akce s Arathijskou kompanií, kdy jsme šli proti nějakým pirátům, jejichž šavle se mi prostě po zbroji svezly a následně to byl jejich konec.
Esaias
Esaias
Bouřlivec
Bouřlivec

Poèet pøíspìvkù : 445
Join date : 18. 10. 13

Návrat nahoru Goto down

Zbroje Empty Re: Zbroje

Příspěvek pro Esaias Sat Feb 28, 2015 7:21 pm

Dneska jsem čistě náhodou v televizi narazil na nějaký dokument...

Okolo 50. let 17. století se začaly dělat pláty, které měli dvě nebo tři vrsty, kdy vrsty mohly být z různých materiálů. Takový hrudní plát pak zastavil šíp vystřelený z kuše, která má tah 160 kg, kdy se šíp jen prostě odrazil a na plátu nechal malinky důlek. Dále takový třívrstvý plát zastavil střelu z muškety. Střela prošla první vrstvou a druhá a třetí vrstva se pouze promáčkla. Tří vrstvý plát pak vážil třeba čtyři a půl kila.

V dnešní době se touto technikou více vrstev inspirují lidé, když dělají pancéřování tanku. Také je zde více vrstev a mezi nimi ještě vzduchové mezery. Dále pak třeba NASA, když dělala obleky pro kosmonauty, tak se inspirovala plátovou zbrojí a tím, jak je zhotovena (klouby,...).
Esaias
Esaias
Bouřlivec
Bouřlivec

Poèet pøíspìvkù : 445
Join date : 18. 10. 13

Návrat nahoru Goto down

Zbroje Empty Re: Zbroje

Příspěvek pro Xandria Sat Feb 28, 2015 7:26 pm

Vlastně i důvod proč se lidé špatně domnívají, že plátovka byla nějaká těžká neohebná záležitost byly:

a) Již zmíněné turnajové zbroje, kde je lidé (dosud bohužel) berou jako vzor plátovek.

b) Pancíře dělané po vynalezení střelných zbraní. Abych věc osvětlil. Tyto zbroje byly skutečně o poznání těžší a to protože nebyly kalené a byly silné. Proč? Protože kalená zbroj je lehčí, pevnější ale při silném zásahu praskne. Zatímco silnější a nekalená zbroj nepraskala a mnohem snáž pohltila energii střely. Z toho vychází špatné informace o plátových zbrojích, poněvažd zbroje v téhle době ve většině případů nebyly kompletní a sestávaly se nejčastěji pouze z kyrysu a v téhle podobě se udržely zejména u jízdy až do první světové války a v některých případech i do druhé světové války. (Kyrysníci, důstojníci u pěchoty, tankisté - ti nosili často i kroužkovky a nebo vojáci rudé armády občas nosili plátové kyrysy.)

Kyrys první světové války:
Xandria
Xandria
Storyteller
Storyteller

Poèet pøíspìvkù : 268
Join date : 23. 11. 14
Age : 33
Postavy : Xandria Vinifred Anor'amaurea - Umělkyně, řemeslnice, anarchistka, rebelka, coura.

Návrat nahoru Goto down

Zbroje Empty Re: Zbroje

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru